Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sbormistryní (a zakladatelkou) sboru Festivia Chorus je MgA. Jitka Čudlá.

jita-2.jpgNejprve studovala v letech 1995 – 1996 obor Sbormistrovství na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze (prof. Jiří Kolář), poté byla přijata na JAMU do Brna, kde v roce 2002 absolvovala dirigování sboru u prof. Lubomíra Mátla.

Během svého studia byla asistentkou sbormistra u sboru operety ND Brno a v letech 2001 – 2004 byla sbormistryní tehdy ještě smíšeného sboru Mladost, jehož vedení převzala od dr. Jaroslava Dostalíka. V sezóně 2004 – 2005 působila jako sbormistryně sboru opery SD Opava.

Poté její život prošel výraznou změnou jak v soukromí , tak v profesionálním životě. V roce 2004 založila ve Velké Lhotě u Dačic komorní sbor Festivia Chorus. Ve zdejším Evangelickém tolerančním areálu začali s manželem Josefem pořádat koncertní sezóny vážné, a zvláště sborové hudby (v roce 2017 proběhne 13. ročník).

V roce 2012 se stala sbormistryní rakouského sboru Arbeitergesangsverein Groβ-Siegharts und Umgebung. Pedagogicky působí na Musikschule Groβ-Siegharts a na Musikschule Vitis. Je držitelkou licence Musikgarten - kurzů pro děti v doprovodu rodičů. Tento koncept je vhodný pro děti od 18 měsíců věku.


Jitka Čudlá vystupuje jako sbomistryně, varhanice a sopranistka na koncertech po celé ČR i v Evropě. Spolupracuje s kytaristou Liborem Janečkem, violistou Karlem Plockem (1.violista Filharmonie Brno), nebo se svým manželem Josefem Čudlým na projektu „Meditace s varhanami“, kde jsou varhany spojeny s mluveným slovem. V poslední době se více věnuje vedení sborů a také lektoruje sborové workshopy v ČR i v zahraničí. Příležitostně se věnuje psaní úprav pro sbor či vlastním skladbám. Její úprava koledy "Byla cesta, byla ušlapaná" vyšla v roce 2016 v nakladatelství enoty.eu