Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co je nového

NOVINKA:

Vážení a milí přátelé,

po roční přestávce vás můžeme konečně pozvat na koncert! A to ne ledajaký, protože půjde o koncert multiinstrumentalistů. A co to ten "multiinstrumentalista" vlastně je? Zjednodušeně řečeno je to člověk, který ovládá hru na více hudebních nástrojů. Na našem koncertě se můžete těšit hned na tři takovéto hudebníky!

ksvl_plakat_zenkl_kozak_cudla_2021_lq.jpg

V sobotu 25. září 2021 od 18:00 hodin přivítáme u nás ve Velké Lhotě Radima Zenkla, Ondru Kozáka a Jitku Čudlou. Dá se tedy říci, že na naši koncertní činnost navážeme  víceméně tam, kde jsme před rokem přestali :-) Vstupenky můžete zakoupit na místě, otevíráme půl hodiny před začátkem.

Váš Kulturní spolek Velká Lhota a pěvecký sbor Festivia Chorus

VÍCE INFORMACÍ:

Koncert multiinstrumentalistů ve Velké Lhotě

V sobotu 25. září 2021 se od 18:00 v horním kostele Evangelického tolerančního areálu ve Velké Lhotě uskuteční velmi očekávaný koncert multiinstrumentalistů, kterými jsou Radim Zenkl, Ondra Kozák a Jitka Čudlá. Setkáme se více jak po roce nucené koncertní pauzy. Vzhledem k protiinfekčním opatřením, která nás jako muzikanty velmi omezují, jsme se rozhodli loňskou Koncertní sezónu neuskutečnit. Nebylo reálné splnit opatření nastavená pro koncertní účinkování a též pro sborový zpěv (nikdy by nás nenapadlo, že společným zpíváním provozujeme tak silně nebezpečnou, životy ohrožující činnost). Přejme si, aby už nadále byla doba normální a sborový zpěv a vůbec jakákoliv koncertní činnost už nebyly takto vyloučené ze společnosti.

Radim Zenkl & Ondra Kozák, Jitka Čudlá

Čechoameričan Radim Zenkl založil toto hudební duo s Ondrou Kozákem jako svůj evropský koncertní projekt. Posluchači se můžou těšit na skladby a písně z vlastní tvorby obou hráčů doplněné o bluegrassové, swingové, keltské a „world music“ tradicionály v osobitých aranžmá. Oba hudebníci jsou multiinstrumentalisté a jejich vystoupení zaujme také méně obvyklými kombinacemi strunných, smyčcových i dechových nástrojů. Větší část programu jsou zároveň písně, obsahující sólový zpěv obou hudebníků a jejich vícehlas.

K tomuto koncertu přizval Radim Zenkl varhanici, klavíristku, harfistku, sbormistryni, sopranistku a organizátorku koncertů ve Velké Lhotě Jitku Čudlou. Nyní vám jednotlivé účinkující představím blíže.

Radim Zenkl

Narozen v Opavě, v 80-tých letech působil v ostravských skupinách Athabasca a Rozkol. V roce 1985 založil a vedl skupinu Tyrkys, která vyhrála ve finále Porty v roce 1988. Od léta roku 1989 působí v USA, kde v roce 1992 zvítězil v prestižní celoamerické mandolínové soutěži s mezinárodní účastí Winfield Mandolin Championship. Natočil osm CD, spolupracoval jako studiový hráč na více než 60-ti CD a vynalezl speciální mandolínovou techniku, tzv. „Zenkl style“, při které nástroj zní jako dva nástroje současně. Koncertně a studiově spolupracuje s hráči nové akustické hudby jako je např. Béla Fleck, Jerry Garcia, David Grisman, Mike Marshall, Jerry Douglas, Stanley Jordan a další. Behěm návštěvy Irska v roce 1999 začal také hrát na tradiční irské písťaly a postupně na další flétny z celého světa.
Radim se objevil na pódiích mnoha zemí všech kontinentů a pravidelně také navštěvuje Českou republiku, kde ho kromě sólových vystoupení měli posluchači možnost slyšet ve spolupráci s hráči a skupinami jako je např: Druhá tráva, Buty, Čechomor, Jiří Stivín, Vlasta Redl, Hradišťan, Bratři Ebenové, Vladimír Mišík, Karel Plíhal, Waldemar Matuška, Samson Lenk a v televizních pořadech Na plovárně, Gejzír, Noc s Andělem a dalších.

Ondra Kozák

je multiinstrumentalista (kytara, housle, mandolína, basa, dobro), zpěvák, skladatel, hudební lektor, režisér a organizátor. Věnuje se převážně akustické hudbě: bluegrass, folk, new acoustic. Jako kytarista natočil dvě sólové desky (Ataman, 2014; Overtones, 2019) a získal 5x titul „Kytarista roku“ v Anketě Bluegrassové asociace ČR. Podílel se na více jak 20 studiových albech s různými skupinami, se kterými celkem 4x vyhrál prestižní soutěž o evropskou kapelu roku na francouzském La Roche Bluegrass Festivalu. Při různých příležitostech spolupracoval s významnými osobnostmi světové hudební scény, např. Mike Marshall, Dan Crary, Tony Furtado, Beppe Gambetta, Dale Ann Bradley, Steve Gulley, Cia Cherryholmes, Mike Compton ad. Organizuje hudební workshopy, připravuje podcast pro muzikanty, založil online hudební dílnu a je autorem několika výukových publikací.

Jitka Čudlá

Nejprve studovala v letech 1995 – 1996 obor Sbormistrovství na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze (prof. Jiří Kolář), poté byla přijata na JAMU do Brna, kde v roce 2002 absolvovala dirigování sboru u prof. Lubomíra Mátla.

Během svého studia byla asistentkou sbormistra u sboru operety ND Brno a v letech 2001 – 2004 byla sbormistryní tehdy ještě smíšeného sboru Mladost, jehož vedení převzala od dr. Jaroslava Dostalíka. V sezóně 2004 – 2005 působila jako sbormistryně sboru opery SD Opava.

Poté její život prošel výraznou změnou jak v soukromí, tak v profesionálním životě. V roce 2004 založila ve Velké Lhotě u Dačic komorní sbor Festivia Chorus. Ve zdejším Evangelickém tolerančním areálu začali s manželem Josefem pořádat koncertní sezóny vážné, a zvláště sborové hudby. V roce 2011 přibyl festival Dostalíkovo sborové jaro.

V současnosti působí v Rakousku na Musikschule Vitis a na Musikschule Thayaland v Dobersbergu jako učitelka klavíru, varhan a hlasové výchovy. Na obou školách je také hlavní korepetitorkou. Je vyhledávanou doprovazečkou různých sólistů, pěveckých sborů, komorních uskupení i orchestrů v Rakousku i v České republice. Kromě četných koncertů v roli sbormistryně se příležitostně věnuje i sólovému koncertování jako varhanice, klavíristka a sopranistka. V poslední době se věnuje také hře na harfu. Pokud čas dovolí, věnuje se i psaní úprav pro sbor či vlastním skladbám. Její úprava koledy "Byla cesta, byla ušlapaná" vyšla v roce 2016 v nakladatelství enoty.eu

 

Koncert se koná pod záštitou Ing. Jana Bartoška, poslance Parlamentu ČR a místopředsedy KDU-ČSL.

Vstupné na koncert činí 120,- Kč. Vstupenky na místě v horním kostele, pokladna otevírá 30 minut před začátkem, tedy v 17:30 hodin. Pořadatelem je Kulturní spolek Velká Lhota, www.festivia.cz, FB – Festivia Chorus, tel. 724 175 480.

Děkujeme sponzorům a mecenášům, že i v této ekonomicky nelehké době podpořili tento koncert a též koncert adventní, který nám snad bude dopřáno uskutečnit. Jsou jimi: Kreativní studio SUNEXO Dačice, Ekologické brikety Štěrba Strmilov, CompOn Telč – výpočetní technika a mobilní telefony, SVAT Šabatka Dačice. Za spolupráci děkujeme Zahradnictví Kopřiva Velká Lhota, Obecnímu úřadu Volfířov a Ozvěnám Jihovýchodní Moravy.

Těšíme se na vaši návštěvu, určitě si nenechte ujít koncert, na kterém zazní vlastní tvorba, bluegrass, swing, klasická hudba, keltská a world music v osobitých aranžmá.

Na shledanou 25. 9. 2021 ve Velké Lhotě!

 

Josef Čudlý

 


Podpořte nás!

Pokud naši činnost chcete podpořit, KONTAKTUJTE NÁS! Darovací smlouvu či smlouvu o reklamě vám rádi vystavíme. Pokud nám darujete částku vyšší než 1000Kč, jako odměnu od nás obdržíte celoroční vstupenku pro 2 osoby zdarma.